Serwis popularnonaukowy od kuchni. Rozmowa z Anną Błońską

Tym razem przeprowadziłem rozmowę z pomysłodawczynią serwisu popularnonaukowego KopalniaWiedzy.pl Anną Błońską.

KopalniaWiedzy.pl jest czołowym wortalem popularnonaukowym w Polsce. Artykuły z tego serwisu możemy zobaczyć miedzy innymi w przypisach na Wikipedii – na chwilę obecną (październik 2011) przy 76 hasłach znajdują się odwołania do KopalniaWiedzy.pl.

Witam, skąd pomysł na wortal popularnonaukowy?

KopalniaWiedzy powstała w 2006 roku. Wcześniej przez wiele miesięcy chodził mi po głowie pomysł stworzenia ogólnego wortalu popularnonaukowego: takiego w pigułce, nie w postaci działu w większym serwisie. Uważałam, że brakuje w polskiej sieci miejsca, w którym można by rozmawiać o nauce we wszelkich jej odmianach.

Strona KopalniaWiedzy.pl jest obecnie czołowym serwisem tego typu w Polsce. Jak wyglądały jego początki?

Dziękuję za tak miłą opinię :) Pierwszy projekt graficzny zamówiliśmy u znajomego. Inny kolega, który ciągle nam pomaga, zajął się stroną programistyczną. Udostępnił nam też swojego autorskiego CMS-a. Obecnie przygotowujemy się do, drugiej już, zmiany layoutu.

Ciężko było „rozkręcić” na początku wortal? :) Inwestowaliście w reklamę czy raczej wieść o powstaniu serwisu sama się rozeszła?

Wieść przede wszystkim sama się roznosiła. Raz czy dwa skorzystaliśmy z Google AdWords. To skuteczna reklama, ale, co oczywiste, jej skuteczność jest tym większa, im większe środki się zainwestuje. Stąd też liczyliśmy przede wszystkim na to, że ludzie sami do nas dotrą. I docierają :)

W jaki sposób funkcjonuje serwis obecnie? Pracuje nad nim grono redaktorów czy może opieracie swoją działalność na współpracy z internautami?

Nad KopalniąWiedzy ciągle pracują te same osoby, co na początku. Jacek zajmuje się stroną techniczną, a ja z Mariuszem piszemy teksty. W czasie tych 5 lat zatrudnialiśmy dwóch redaktorów, Wojtka i Artura. Od czasu do czasu zamawiamy też artykuły u autorów zewnętrznych. Jednak nasze możliwości współpracy, ze względów finansowych, są dość mocno ograniczone.

Skąd czerpiecie pomysły na artykuły?

KopalniaWiedzy to (w obecnej formie) przede wszystkim serwis newsowy, więc piszemy o tym, co się właśnie wydarzyło. A tutaj najlepszym źródłem są serwisy zagraniczne. Przede wszystkim amerykańskie, bo najwięcej w nauce i technologii dzieje się właśnie w USA. Jeśli jednak dowiemy się z telewizji albo pocztą pantoflową czegoś o osiągnięciach polskich naukowców, z wielką chęcią o tym informujemy. Mamy nadzieję, że w przyszłości wiadomości z Polski i o Polsce będzie więcej.

Analizując statystyki, sądzisz że wzrasta zainteresowanie Polaków wiadomościami ze świata nauki?

Myślę, że tak. Może o tym świadczyć chociażby pojawienie się w ostatnich latach kolejnych serwisów popularnonaukowych. Skoro istnieją, to znaczy, że są chętni, by z nich korzystać.

Z tego co wiem, szykowana jest nowa wersja serwisu. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Przede wszystkim wprowadzimy nowy podział na kategorie wiadomości, by lepiej odpowiadał temu, o czym piszemy. Będzie kilka nowych rzeczy, ale szczegóły zachowamy w tajemnicy. Chcemy, by nasi czytelnicy mieli niespodziankę.

Rozumiem. Kiedy zobaczymy nową wersję wortalu?

Wszystko wskazuje na to, że ruszymy przed 10 listopada. Chyba że wystąpią jakieś problemy techniczne, których ozwiązanie zajmie więcej czasu.

Dzięki wielkie za rozmowę :)

Dziękuję za rozmowę

Print Friendly, PDF & Email